نسبة الزبدة التى يمكن استخراجها من الحليب الجاموسى

نسبة الدهن فى الحليب الجاموسى تختلف حسب نوع الحيوان ومرحلة الحليب وفصل السنة والتغذية وطريقة الحلب. فمثلا الحليب الجاموسى موسم استخراج الزبده منه يكون فى الشتاء بدا من اواخر ديسمبر وحتى منتصف فبراير تقريباً حيث يكثر الدهن فى الحليب الجاموسى فى هذه الاوقات

يحتوي اللبن البقري على 3% – 3.5 % دهن، بينما تتراوح في اللبن الجاموسي من 5.5% – 9 % – فاذا اخدنا بمتوسط مثلاً 8% فى الجاموسى – مع الوضع فى الاعتبار ان الزبدة يكون بها تقريباً 20% ماء – اذن بحسبة بسيطة نجد ان :

نسبة استخراج الزبدة الفلاحى من اللبن الجاموسى =

0.08 + 0.02 = 0.10 = 10%

أى اننا نحتاج 10 لتر حليب جاموسى للحصول على 1 كيلو زبدة فلاحى

ولذلك فان كل فيديوهات يوتيوب التى تشرح طرق استخراج الزبدة من الحليب فى المنزل تعتبر طرق غير اقتصادية لان الزبدة بالطرق المنزلية ستتكلف اكثر من سعر الزبدة الفلاحى فى الاسواق – فمثلا كيلو الحليب وقت الكتابة = 12 جنيه وللحصول على كيلو زبدة سنحتاج لشراء 10 كيلو حليب

10 × 12 = 120 جنيه

فى حين ان الزبدة الفلاحى تباع حالياً من 75 الى 100 جنيه حسب المنطقة

قد تتساءل : طيب ازاى الفلاحة بتكسب من بيع الزبدة ؟
الاجابة فى توفير توفير تكلفة النقل – فالحليب فى الريف ارخص بكثير من سعره فى المدن – أقل 5 جنيه تقريباً
هذا بالاضافة الى ان الفلاحة تستفيد من الحليب كله ولا تلقى منه أى شئ – فبعد خض اللبن فى القربة واستخراج الزبدة يتبقى لبن رايب تبيعه الفلاحة بسعر الحليب – اليكم الحسبة التالية لنعرف كيف تكسب الفلاحة من حليبها :

10 كيلو حليب سعرهم فى الريف = 10 × 7 = 70 جنيه
يستخرج منهم كيلو زبدة سعرها 70 جنيه
ويتبقى 9 كيلو لبن رايب سعرهم = 9 × 7 = 63 جنيه

أى ان الفلاحة لو باعت العشرة كيلو ستحصل على 70ج
بينما لو استخرجت منه كيلو زبدة فستخسر سعر كيلو حليب واحد ومقابل ذلك ستحصل على 70 جنيه ثمن بيع كيلو الزبدة :

اذن اجمالى مكسب 10 كيلو حليب = 70 + 63 = 133 جنيه

كل هذا على اساس اسعار الريف – لكن توجد فلاحة وسيطة دائماً مهمتها ان تشترى من الفلاحات منتجات البانهم ثم تنزل للمدينة لبيعهم فى الاسواق – وتضيف الوسيطة تكلفة النقل على السعر بالاضافة لهامش ربح لها بالطبع – ومع ذلك فاسعارها اقل مما تتكلفه انت لو عملت فى البيت منتجات مماثلة كالجبنة القريش والقشطة والزبدة الفلاحى

وحتى لو اردت ان تستخرج كيلو زبدة بنفسك فى البيت فماذا ستفعل بال9 كيلو لبن رايب المتبقيين ؟ بالاضافة لكم التعب الكبير فى خض اللبن – دة غير اللغوصة فى الاوانى والايدى والمطبخ – ستكتشف فى النهاية ان لديك معركة اخرى مع تنظيف عدد كبير جدا من الاوانى التى استخدمتها

لكل ذلك انصحكم بعدم تصديق فيديوهات الزبدة – فما لا يقولونه لك هو نسبة الاستخراج ولا كم ستتكلف عليك ولا تعب التنظيف فى النهاية !

اشتروا الزبدة الفلاحى جاهزة من بائعة تكون سبق لك او لأحد من معارفك تجربة زبدتها – اشتروا كمية تكفى سنة فى شهر يناير من كل عام

وبالف هنا وشفا


المراجع

http://www.kenanaonline.net/page/8608

https://www.marefa.org/%D8%AD%D9%84%D9%8A%D8%A8#.D8.AF.D9.87.D9.86_.D8.A7.D9.84.D9.84.D8.A8.D9.86

9 تعليقات

  1. كلامكم في العام صحيح
    لكن الأرقام محتاجة تصحيح
    الزبدة الفلاحي الجاموس ب ٩٠ وليس ٧٥
    وكيلو اللبن في محلات الألبان ب ١٠ وليس ١٢

    تحياتي لكم وشكرا على الموضوع الجميل

  2. الكلام دا مش صحيح انا طول عمري باعمل الزبدة في البيت من قشطة اللبن اللي باشتريه وباستخدمه طبيعي مش بيترمي يعني .. هو في بيت مش بيحتاج الحليب !!!!!
    ولا لغوصة ولا يحزنون .. القشطة بتتضرب بالمضرب خمس دقايق بتفصل الزبدة وخلاص كدا .. وبعدين اما الغوص انا والا اشتري لغوصة ايد حد ماعرفوش !!!!! 😁
    منطق غريب جدا

  3. الموضوعي شيق و مفيد و كلّ الشكر لكاتب المقال و كمان التعليقات مفيدة و الاضافة اللي اقدر اقولها :
    ان البيت المستهلك للحليب بشكل يومي من المدن يقدر يجنب قشطة الحليب و يعمل منها الزبدة لكن مش كل البيوت تقدر و بالتالي كم الاستهلاك الاقتصادي للحليب هو العامل المتحكم

  4. بمكن تحويل القشدة الي يمن علي مرحلة زاحدة بدون خض. بس هتاخد وقت كويل وتقليب مستمر…. حسب الكمية طبعا يكون التعب. والمرتة المترسبة تؤكل وطعمها مستحب.
    هتصفي ااكيلو علي ٤٠٠ جرام تقريبا.
    انت اساسا مجمعاها من اللبن بعد غليه ويبات في الثلاجة يوم او اثنين.
    يكن اضاف كمية زيت عباد للسمنة الساخنة وهيندمج ويلفي اللون ابيض زى الفل
    بالهنا والشفا.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.

هذا الموقع يستخدم Akismet للحدّ من التعليقات المزعجة والغير مرغوبة. تعرّف على كيفية معالجة بيانات تعليقك.